Ośrodek detalicznej wymiany myśli i poglądów

o Ukrainie, Rosji, wschodnich podróżach, polityce, kulturze oraz codziennym ogarnianiu świata

Po muzeach, galeriach i kulturalnych miejscach Kijowa cz. 3

jeKijów to także doskonałe miejsce dla każdego bibliofila, który chciałby być na bieżąco ze współczesną literaturą ukraińską i światową. W promocji literatury naszych wschodnich sąsiadów warto podkreślić działalność Instytutu Polskiego w Kijowie. Przyznawana rokrocznie przez tę organizację nagroda im. Josepha Conrada trafiła w tym roku w ręce, znanej już dobrze na polskim rynku wydawniczym, pisarki Natalki Śniadanko. Dużą pomocą w poznaniu ukraińskiego światka pisarskiego, a także szeroko pojętego światka kulturalnego może służyć sieć księgarni „Je”. Co miesiąc w każdej z filii tego ukraińskiego odpowiednika Empiku można spotkać się z wieloma ciekawymi i znanymi postaciami ukraińskiej sceny kulturalnej.

Dla fanów piątej muzy stolica Ukrainy ma do zaproponowania miejsca, które przynajmniej ze względu na swój wygląd na zawsze zapadną w pamięci widza. Kina, będące niegdyś teatrami, nadal zachowały częściowo swój pierwotny wygląd, wbijający w krzesło zarówno pod względem swojego przepychu, jak i maestrii wykonania najmniejszych detalów dekoracyjnych. Wspaniałym salom i wystrojowi wnętrz niczym nie ustępuje także wygląd zewnętrzny budowli. Po pokazie filmu warto chociażby na kilka minut zostać w sali i w skupieniu spojrzeć na piękne ściany i sufity, których zdobienia potrafią zachwycić czasami bardziej niż sam seans.

opera kijowskaKijów to jednak nie tylko muzea, spotkania z pisarzami i artystami czy znane od dawna, bądź też nowopowstałe galerie sztuki. Kijów to także, a może przede wszystkim, wspaniałe teatry. Można wymienić chociażby Kijowski Akademicki Teatr Młodych, Kijowski Teatr Akademicki „Koleso” bądź też Narodowy Akademicki Teatr Dramatyczny im. Iwana Franka. Osobom, które chciałyby doświadczyć bliższego kontaktu widza z aktorem. z pewnością przypadnie do gustu Teatr im. Łesia Kurbasa. Sala mieszcząca około trzydziestu osób i aktor, wydawałoby się, grający wyłącznie dla każdej z nich. Tego rodzaju przeżycie musi na długo zapaść w pamięci. Na tej niezwykle pobieżnej liście nie może zabraknąć również Opery, która bez dwóch zdań powinna stać się jednym z głównych punktów na kulturalnej mapie Kijowa. Dodatkowym atutem kijowskich teatrów jest bardzo niska cena biletów.

Powstające małe galerie, muzea, a także tworzone przy wsparciu prywatnych funduszy duże Galerie sztuki współczesnej, są pierwszymi jaskółkami, które pozwalają z optymimem patrzeć w przyszłość. Pomimo tych pozytywnych akcentów i widocznych zmian na lepsze, większa część ukraińskiego życia kulturalnego nadal jednak tkwi jeszcze głęboko w epoce radzieckiej. Do dalszego rozwoju potrzeba nieustannego wysiłku wszystkich ludzi zaangażowanych w rozwój ukraińskiej kultury, co chwilami, przy zabójczej polityce kulturalnej rządu, przypomina przysłowiową walkę z wiatrakami. Należy mieć tylko nadzieje, że pomimo tych przeciwności coraz więcej osób będzie chciało tę walkę podejmować.

Zobacz także:

Po muzeach, galeriach i kulturalnych miejscach Kijowa cz. 1

Po muzeach, galeriach i kulturalnych miejscach Kijowa cz. 2

Dodaj komentarz

Information

This entry was posted on 4 kwietnia, 2012 by in Kijów, po Ukrainie, ukraińsko and tagged , , , , , , , , , .

Enter your email address to follow this blog and receive notifications of new posts by email.

Dołącz do 26 subskrybenta

Archiwum